Андрій Дяченко: «Каховка однією з перших запровадила практику громадського бюджету»

Центральна влада дає обов’язки, а фінанси і ресурси обрізає. Зараз іде згортання децентралізації. Інтереси місцевого самоврядування треба захищати, в тому числі і політично.

Про це розповів в інтерв’ю міський голова Каховки Андрій Дяченко.

«Безкоштовний проїзд, фінансування технікумів центральна влада перекладає на місцеве самоврядування, а ресурсів не додає. Всі політики, які проходять у парламент, не думають про проблеми місцевого самоврядування. А на ньому ж все і базується», – говорить Андрій Дяченко.

Він переконаний, саме місцеве самоврядування має формувати порядок денний, отримавши політичну вагу.

«У «Пропозиції» діалог між міськими головами, депутатами на рівних. Це не є, знаєте, партією Філатова, як іноді кажуть. Мери Дніпра, Житомира, Миколаєва, Кропивницького і я – ми обговорюємо всі питання на рівних умовах. Це навіть не партія мерів, а партія людей, які захищають місцеве самоврядування і хочуть його розвивати», – каже міський голова.

За його словами, навіть невеличкі містечка можуть прогресивно розвиватися за ефективного місцевого самоврядування.

«Ми першими на Херсонщині запровадили практику громадського бюджету. Як це працює? Ми виділяємо певну суму з бюджету міста і даємо змогу людям вирішувати, на що її спрямувати. Люди генерують свої проекти, потім голосують за них і вже ми реалізуємо. Знаєте, що цікаво? Практика показала, що ті ʺактивістиʺ, які завжди все критикують, навіть не взяли участі в цьому. Натомість звичайні громадяни почали проявляти свою ініціативу. Ми реалізували їхні проекти. І це було дуже ефектно, люди побачили силу і могутність свого впливу через демократичні механізми голосування», – зазначає Андрій Дяченко.

В Каховці також одними з перших запустили програму безвідсоткового кредитування для ОСББ, зробили засідання сесії відкритими та почали публічно звітувати в соцмережах. У місті активно створюють нові публічні місця.

«Ми два сквери відремонтували, які не бачили тротуарної плитки понад 30 років, із 1990-х. Зробили освітлення, доріжки, дитячі майданчики. Тепер люди збираються там вечорами, раніше там не було нікого. Завершуємо реконструкцію центральної частини міста. Також закінчуємо роботи з благоустрою прибережної частини і дамо бізнесу змогу відкрити атракціони, ресторани, розважальні комплекси, басейн. Замінили освітлення в основному на Led. Стало світліше і безпечніше», – розповідає мер Каховки.

Своїм першочерговим завданням після виборів міський голова називає консолідацію депутатського корпусу навколо розв’язання спільних проблем.

«Насамперед треба створити коаліцію, об’єднати депутатів навколо спільних цілей, – а це зелене, екологічно чисте, безпечне місто. Продовжити облаштування публічних місць – ми вже посадили перший сквер на 2,6 гектара. Для нашого міста це феноменальна новина. Адже у нас мало дощів, сухий клімат і не вистачає прохолоди. У нас є ще 24 гектари, які ми хочемо засадити деревами, кущами, залишити це у спадок нашим дітям і внукам», – говорить міський голова.

Політик переконаний, забираючи кошти нагору, центральна влада позбавляє громади змоги розвиватися, тому ці вибори не просто обрання нового складу рад і переобрання міських голів. Це боротьба за відстоювання права на місцеве самоврядування як принципу.

«До кого найперше йде людина? Нардеп – далеко, президент – ще далі. Найближча людина – це міський голова. Ми найкраще знаємо потреби людей, але нагорі нас слухати не хочуть. Якщо ми вб’ємо місцеве самоврядування, то вб’ємо й Україну – вона розсиплеться. Все тримається на органах місцевого самоврядування. І ми маємо його захистити», – наголошує Андрій Дяченко.