Обіцяв та зробив

Очільник Дніпра ніколи не кидає слів на вітер. Все, про що він говорить, Борис Філатов завжди виконує повною мірою. Це підтверджують численні рейтинги відповідальності політиків

Українці мають чималий досвід споглядання за передвиборчими баталіями. За три десятки років вони чули найрізноманітніші політичні обіцянки. Навіть виробили певний імунітет до пустопорожніх балачок відвертих балаболів. Сьогодні виборці вже оцінюють кандидатів не за яскравістю промов, а за конкретними справами. Допомагають їм у цьому аналітики. Зокрема представники порталу «Слово і Діло», який експерти називають найавторитетнішим майданчиком дослідження виконаних обіцянок. Ми також скористалися розміщеними на порталі ретингами, аби перевірити ефективність діяльності мера Дніпра.

Кращий мільйонник

Суть дослідження «Слово і Діло» максимально проста: аналітики беруть усі публічні заяви політика, розділяють їх на конкретні обіцянки, а згодом оцінюють результати. Кожна відокремлена обіцянка отримує свій статус: виконана, не виконана, в процесі виконання. Існує два основні типи рейтингів порталу «Слово і Діло». У ранжирі відповідальності найвищі місця посідають політики, в котрих відсоток виконаних обіцянок більший. Потрапити до цього списку – велика честь. В антирейтингу «лідирують» чиновники, що не дотримуються свого слова. Жоден політик не волів би бачити свого імені в цьому переліку. Станом на середину серпня 2020-го року Борис Філатов посідає за відповідальністю четверту сходинку серед усіх українських мерів. З показником 64% він поступається лише очільникам Вінниці, Херсону й Тернополя. Тобто серед міст-мільйонників він найкращий.

Ключові проєкти

У своєму аналізові портал «Слово і Діло» наводить цілу низку великих та складних програм, які меру Філатову вдалося реалізувати. Зокрема, експерти наголошують на поліпшенні екологічного стану міста, що стало можливим завдяки ініціативі «Чистий Дніпро» та аудиту проблемних об’єктів. Також звертають увагу на масштабні перемоги в сприянні розвитку промисловості міста. «Влада Дніпра співпрацює з міжнародними фінансовими організаціями щодо залучення ресурсів для реалізації великих інфраструктурних проєктів – енергоефективність, транспортна інфраструктура, безпека дорожнього руху, модернізація міського освітлення», – пишуть аналітики порталу «Слово і Діло». Акцент ними зроблено і на впровадженні енергозберігаючих технологій у сфері житлово-комунального господарства, і на програмі «Енергоефективний будинок», і на термомодернізації будівель комунальних закладів освіти та охорони здоров’я. Серед виконаних обіцянок, які найвище оцінені самими дніпрянами, – інтелектуальна система керування транспортом, облаштування міжбудинкових доріг, відродження спортивної інфраструктури міста, реновація шкіл та нові тролейбусні маршрути. Ремонтуються вулиці, встановлюється освітлення, зазнають реконструкції зелені зони, закуповуються нові автівки швидкої допомоги, оновлюється парк комунальної техніки. В рамках проекту «Місто без околиць» прокладають нові та відновлюють існуючі комунікації та дороги. Приділяється увага об’єктам транспортної інфраструктури. Модернізуються територіальні центри соціального захисту населення. Працівники бюджетної сфери отримують муніципальні доплати та премії. Реалізується безпрецедентний проєкт підтримки ветеранів АТО/ООС та родин наших загиблих героїв. Місто, яке раніше роками не відчувало уваги місцевої влади та професіоналізму з боку керівної команди, почало прокидатися після тривалого сну. Зміни можна помітити неозброєним оком.

Аналітики навіть помиляються

Але цікаво, що самі містяни з порталом «Слово і Діло»… не погоджуються! Вони вважають, що кіль- кість реалізованих Філатовим проєктів значно вища за вказану аналітиками. Ми дослідили ті дані, на основі яких портал робить свої висновки. Дивно, але Борис Альбертович нібито не виконав 48 своїх обіцянок. Про що ж йдеться? Перелік нас прикро вразив. Приміром, пишуть, що не всі ліфти відремонтовані. Колись Дніпро дійсно славився своїми «вертикальними пішоходами», бо половина підйомників у місті не працювала. Сьогодні сотні ліфтів вже відремонтовано. А якщо десь один-два з них «стоять», то лише в очікуванні аварійної бригади. Тож цю начебто не виконану обіцянку викреслюємо.

Як і ту, що стосується Центрального мосту. Червоним кольором експерти «Слова і Діла» позначили її через те, що ремонт не вдалося завершити 2018-го року, втім міст полагоджено, і дніпряни із задоволенням ним користуються. Помилилися експерти і щодо статусу обіцянки висадити 4,5 тисячі дерев та кущів. Тут маємо навіть перевиконання. Тільки дерев за п’ять років було посаджено понад 10 тисяч. Аналогічна ситуація з ремонтом покрівель. «Слово і Діло» пише про 120 дахів та знов начебто невиконання цієї обіцянки. А насправді відремонтовані покрівлі на 1750-х будинках! Тобто все виконано, та ще й зі значним перевищенням. Не можна погодитися і з червоним кольором обіцянки про тролейбусний маршрут на «Сонячний», реконструкцію каналізаційного колектору на Набережній Заводській, облаштування у тому ж районі Льодової арени, закупівлю спеціального транспорту для «Соціального таксі», впровадження єдиної медичної інформаційної системи тощо. Все перераховане вже зроблено. Безумовно, серед вказаних порталом «Слово і Діло» є й ті заяви, які дійсно реалізувати не вдалося. Але в більшості випадків такі обіцянки знаходяться на стадії виконання (тобто теж невірно марковані аналітиками). Приміром, ще в процесі запуск тролейбусної лінії на Придніпровськ, реконструкція стадіону ВРЗ, благоустрій Набережної Перемоги, реконструкція парків «Новокодацький», ім. Писаржевського та ім. Володі Дубініна. Десь затримка пов’язана із браком коштів. Десь муніципалітет обмежений у повноваженнях для прискорення робіт. А в окремих випадках йдеться про відвертий саботаж з боку представників інших гілок влади.

Реальний рейтинг

Якщо передивитися перелік обіцянок, які портал «Слово і Діло» маркував статусом «невиконаних», то виявиться: із 48-ми зазначених пунктів 16 вже виконано, а ще 17 знаходяться на різних стадіях реалізації. Тобто реально «червоних» обіцянок у голови Дніпра лише із півтора десятка Причому серед них є такі дивні, як от «Проголосувати проти відставки голови СБУ Наливайченка». Або «Ціни на хліб на Дніпропетровщині не будуть зростати». Тобто до ситуації у місті такі заяви не мають жодного стосунку. Враховуючи нові дані, показник реальної відповідальності Бориса Альбертовича Філатова складає близько 72%. Це робить його абсолютним лідером рейтингу мерів українських міст. Іншими словами, людиною, котра дійсно робить те, про що говорить. Обіцянки, які не увійшли до цих 72%, переважно знаходяться на стадії виконання. І тільки незначну частину заяв міського голови (приблизно одна з чотирнадцяти обіцянок) реалізувати не вдалося. До речі, серед досліджуваних порталом «Слово і Діло» міських голів це також найліпший показник. Адже навіть у відповідальних мерів «невиконання» знаходиться на рівні 15-20%. Втім справа не лише у цифрах. За кожним словом очільника нашого мегаполісу стоять діла, важливі фактично для кожного мешканця Дніпра. Йдеться про найрізноманітніші сфери міського господарства, в яких мер якщо не є фахівцем, то, принаймні, має команду кваліфікованих спеціалістів або консультантів з реального сектору та наукової сфери. Разом вони наполегливо створюють нове майбутнє для міста. І роблять це кожного дня впродовж усіх цих складних п’яти років каденції Філатова. Прості люди це бачать: на гучних вулицях та у власних під’їздах, у затишних скверах та реконструйованих парках, на зупинках громадського транспорту та в новенькому планетарії. Дніпряни орієнтуються на тих, хто дотримується свого слова. Бо коли мер сказав, а потім зробив – йому можна довіряти.