Олександр Поляков: «Жителі Нової Одеси – це і є моя команда»

Розв’язання місцевих проблем – це не ті питання, навколо яких потрібно влаштовувати політичні дебати. Під таким гаслом вже дві каденції міський голова Нової Одеси Олександр Поляков консолідує депутатський корпус для ефективної роботи міської ради. Завдяки такому підходу вдалось вирішити чимало проблем міста. Про те, як уряд блокував надходження до громад своїх же субвенцій, чому для голів громад потрібна політична підтримка на рівні області й парламенту, та як об’єднання місцевого самоврядування в одній політичній силі може вплинути на життя на місцях, говоримо з Олександром Поляковим.

Ви на посаді міського голови вже два терміни, був час показати свою роботу. Що Вам удалося зробити в місті? Що вважаєте своїм досягненням?

Перше, що нам удалося – це навести лад у роботі комунальних служб. До того, як мене обрали мером, була величезна проблема з банкрутствами цих підприємств. Вони ледь не щороку залазили в борги, не виплачували податки та соціальні внески, і, врешті-решт, їх ліквідовували та створювали нові. Зараз уже цього немає. Ми за останні 10 років не створили жодного нового підприємства. Усі стабільно працюють, видають працівникам зарплату, у них немає заборгованостей щодо бюджету чи за енергоносії. Ми оновили матеріальну базу комунальних служб. Удалося налагодити регулярне та своєчасне вивезення сміття на території міста. Раніше могли бути затримки з вивезенням тижнями, бо був лише один трактор із причепом, і якщо він ламався – все ставало. Ми закупили спочатку сміттєвоз, а згодом – додаткові трактори та причепи. Стосовно цього питання ми вже практично не отримуємо від людей скарг.

Дуже багато зроблено в царині освітлення міста. Коли я прийшов працювати до міськради, в місті тільки на декількох центральних вулицях були ліхтарі. Зараз уже понад 90% міста освітлено. Починали шість років тому з великих вулиць, і за ці роки дійшли й до невеличких. Залишилось зовсім небагато мікрорайонів, де ми ще не зробили вуличне освітлення, проте робота триває, і на останній сесії міськради ми додатково виділили кошти для завершення цього задуму.

У системі водопостачання ми переоснастили всі наші насосні станції новими насосами, встановили електронне управління, організували диспетчеризацію. Звісно, цього недостатньо. Ми отримали водопровідну мережу у спадок від радянських часів, і вона вже дуже сильно зношена та не в змозі забезпечити цілодобове водопостачання. Власних фінансів, щоб провести повну реконструкцію трубопроводів, у міста немає. Декілька свердловин ми перевели на цілодобовий режим роботи, але проблема водопостачання в місті ще не знята. Ми шукаємо шляхи, як залучити додаткове фінансування на її розв’язання.

Які ще проблеми не можна вирішити силами самого міста?

У нас і досі дуже актуальна проблема з очисними спорудами. Їх здали в експлуатацію 2008 року. Під час проектування вже були закладенні серйозні недоліки. Із самого початку своєї роботи ці споруди не виконують повною мірою своїх функцій. Особливо складно людям, які живуть поряд. Проект реконструкції ми розробили і подали на співфінансування в облдержадміністрацію та обласну раду. Сподіваюсь, що ми все-таки отримаємо підтримку в цьому питанні. Але реконструкція не повною мірою розв’язує проблему. Стратегічна наша мета – винести ці споруди за межі міста. І без допомоги держави вирішити її неможливо.

Але навіть і з допомогою держави також бувають труднощі. І питання навіть не в тому, що немає грошей. Наведу лише один приклад. Торік попередня влада виділила містам субвенції на соціально-економічний розвиток, але після зміни уряду майже на три місяці надходження коштів було заблоковано. Лише завдяки неодноразовим нашим зверненням до всіх гілок влади, принциповій позиції Асоціації міст України ми наприкінці року таки отримати обіцяні кошти та змогли розрахуватись за роботи, які наші підрядники виконали ще у вересні та жовтні. В нашому місті за ці кошти ми ремонтували дороги, будували тротуари, закуповували техніку, відремонтували покрівлю у дитячому садку. Та громад, які змогли це зробити, одиниці. В підсумку місто Нова Одеса – одне з небагатьох, що майже на 90% освоїло кошти соцекономрозвитку, переважна більшість мерів не ризикували і втратили все.

Який у Вас план дій на наступні 5 років?

План різновекторний. Ми будемо працювати у різних напрямах. Перше, що важливо розуміти, що ми вперше йдемо на вибори вже не як окреме місто, а як об’єднана територіальна громада. До нас доєднуються ще 6 сільських рад. Ми ставимо завдання створити комфортні умови всім жителям нової громади.

У нашому, незабаром уже колишньому, райцентрі ще багато роботи щодо відновлення тротуарів, доріг. Ми цим питанням опікуємось щороку, щороку ремонтуємо окремі ділянки. Але коли за три десятиріччя незалежності маємо 70% зруйнованих автошляхів, то для того, щоб їх утримувати в належному стані чи покрити асфальтом, потрібно багато часу і дуже великі кошти.

Досі ми як місто районного значення опікувались лише дитячими садочками, і за два скликання багато зробили в цьому напрямі. Практично в усіх дошкільних закладах замінено вікна на металопластикові, в одному – повністю зробили утеплення, у трьох – замінили покрівлі. Постійно оновлюємо матеріально-технічну базу: закуповуємо пральні машини, холодильники, меблі, дитячі ігрові комплекси, бесідки. Незабаром під опіку міської влади перейдуть і школи, і медичні установи, тож будемо ними також займатися.

Наступний напрям – це дозвілля для молоді. Одне з основних завдань – це будівництво у Новій Одесі спортивного комплексу. Ми пройшли вже перші етапи проектування. Будемо займатися безпосередньо будівельними роботами вже під час наступної каденції. Винесення очисних споруд, про які я вже говорив, за межі міста – теж одне з пріоритетних завдань, як і питання екології. Вивезення сміття нам удалось упорядкувати, але стан самих сміттєзвалищ – це жахлива проблема не тільки у нас, а й загалом у державі. Ми прагнемо облаштувати полігон за всіма стандартами і розраховуємо тут на партнерство з державною владою.

Всі ці напрями, в яких ми працюємо, глобально спрямовані на те, щоб створити комфортні умови життя для наших жителів.

Ви йдете на вибори разом із «Пропозицією». Чому обрали саме цю партію?

Мені імпонують принципи цієї політичної сили. Вона об’єднує місцеві громади, об’єднує професіоналів, що там працюють. Це і обмін досвідом, і взаємодопомога. Я вже розповідав Вам про проект реконструкції очисних споруд, який ми подали на співфінансування в обласну раду. Розумію, що недостатньо мати підтримку міської ради, потрібна політична підтримка і на рівні обласної ради, адже не всі питання можна розв’язати силами самої громади. А у «Пропозиції» гарні шанси сформувати команду однодумців на вищих ступенях влади, в тій же обласній раді, а в перспективі – й у парламенті. І що важливо, ця політична сила формується знизу. Тобто не десь у кабінетах у Києві вирішують, що нам робити на місцях, хто має стати депутатами, які рішення нам ухвалювати, а ми тут, знаючи нагальні проблеми, виносимо їх на вищий рівень. Це дуже важливо – і щоб залучати фінансування з бюджетів різних рівнів, і щоб у перспективі ухвалювати закони, які зроблять громади сильнішими.

Як гадаєте, Вам удасться спокійно працювати у команді «Пропозиції», зважаючи на те, що центральна влада досить неоднозначно ставиться до цієї політичної сили?

Так, я в це вірю. Мені доводилося працювати у різних, у тому числі значно важчих політичних умовах, і я пройшов достатньо складну школу цим випробуванням. Це було за моєї першої каденції. Але ми змогли тоді консолідувати навколо себе депутатський корпус і отримати професійну, дієву міську раду, яка стала підтримкою. Переконаний, що цей досвід допоможе й надалі. Розумію, що у складі новоствореної міської ради об’єднаної громади, з огляду на нове виборче законодавство і заборону йти в депутати самовисуванцями, може бути дуже «різношерстний» депутатський корпус. Найімовірніше, пройдуть люди з різних партій. Ми розуміємо ці ризики. Але я сподіваюсь, що ми всі місцеві, тут живемо і нам немає що ділити за політичним забарвленням. Нам усім потрібні очисні споруди, дороги, лікарні, школи. Впевнений, що розв’язання місцевих проблем має об’єднувати всіх депутатів, і в місцевій раді немає місця політиканству. Коли я розмовляю з депутатами, іншими мешканцями громади, то моє гасло завжди таке, що політичні партії – це добре, але якщо ми будемо заводити політику на нашому місцевому рівні, то нічого не зробимо. І нам завжди вдавалося консолідувати зусилля депутатів із різних партій. Вірю, що і далі зможемо проводити таку політику.

Чи відчуваєте Ви зараз у місті серйозну конкуренцію на майбутніх виборах?

Я завжди до всіх виборів ставився серйозно. Кандидатів, звісно, буде не один і не два. Та переконаний, конкурентів треба поважати і тільки з таким підходом можна йти на вибори. Зрозуміло, вони вказуватимуть на проблеми, які є в місті, і це нормально. Але те, що ми ще щось не встигли зробити, не означає, що ми не звертаємо на ці проблеми уваги чи не володіємо ситуацією. Усі проблеми ми знаємо і бачимо, і в кожному напрямі працюємо. Наша перевага – це досвід і більш глибоке, а не поверхневе розуміння, як розв’язувати ці проблеми.

Хто Ваша команда?

Звичайно, це і мій колектив, сформований із багатьох професіоналів із різних напрямів. Але головна моя команда – це самі жителі міста. Я живу не десь у космосі, а в цьому місті все своє життя. Постійно спілкуюся з людьми, вони вказують на плюси і наголошують, що треба зробити до кінця те, що ми почали. Жителі Нової Одеси – це і є моя команда.