Олександр Широкопояс: «Мені достатньо 5 років, щоб зробити Новоград-Волинський взірцевим»

Новоград-Волинський Житомирської області особливий тим, що тут народилася Леся Українка. Тому не дивно, що її іменем названо щорічний музичний фестиваль, який організовує Олександр Широкопояс, кандидат на посаду міського голови Новограда-Волинського.
Ми зустрілися з Олександром і поспілкувалися про його громадську діяльність, способи боротьби з корупцією та наміри повернути до Новограда-Волинського молодь.
– Олександре, розкажіть про себе.
– Мені 28 років, народився у Новограді-Волинському. Маю три вищі освіти: юридичну, економічну та з державного управління. Найближчим часом отримаю науковий ступінь кандидата економічних наук. У мене чудова родина: мама – лікар, батько – суддя. Маю дружину та чотирирічного сина. П’ять років працював у Службі безпеки України, три з яких – у сфері боротьби з корупцією. Тому знаю, які корупційні механізми існують і як їх подолати. Зараз викладаю у житомирській «Політехніці» на юридичному факультеті й активно займаюся громадською діяльністю.

– У місті Ви добре відомі як організатор різних цікавих заходів…
– Так, останні три роки я з дружиною реалізовуємо велику кількість проектів. Заснували фестиваль Lesia Grand Fest – це соціальний музичний захід, який має благодійний аспект. Також організували музичний фестиваль «Голос міста», щорічний напівмарафон і ретро-вечірку. Своїми проектами ми привернули увагу туристів до Новограда-Волинського. Раніше, коли я жив у Києві та приїжджав у Новоград-Волинський на вихідні, тут просто не було що робити. Тепер сюди активно приїжджають люди з інших міст. Здається, у Новограді-Волинському такого не було останні 10 років. Відтак у мене з’явилося бажання зробити це місто ще більше привабливим та комфортним для проживання. А для цього потрібні певні повноваження. Тому й вирішив балотуватися на міського голову.
– Давно виникла ця ідея?
– Про намір балотуватися оголосив у соціальних мережах у квітні. Але вперше це спало мені на думку два роки тому. У Новограді-Волинському не організовували жодних цікавих заходів, до того ж у місті було багато побутових проблем. Тому захотілося оживити рідне місто. Важливо, щоб молодь воліла лишатися у Новограді-Волинському. Бо зараз усі молоді люди виїжджають до Житомира або Києва чи взагалі в Польщу. У мене є багато ідей, як залишити молодь у Новограді-Волинському. Наприклад, хочу відкрити тут вищий навчальний заклад. Створити максимально привабливі умови для залучення інвесторів, а це збільшить кількість робочих місць для жителів.
– А чи не думаєте Ви, що тут є політики-«вовки», які «задавлять» Вас фінансово або своїм авторитетом, досвідом?
– По-перше, у мене є величезне бажання справді змінити місто. По-друге, всіх цих «вовків» я дуже добре знаю. Також знаю багато нехороших речей про них. Моє бажання сильніше, ніж їхні можливості мене «зламати». Я ні від кого не залежу, на відміну від них. Це дуже вагомий фактор. У них є певні зобов’язання перед іншими людьми, фінансові. У мене таких зобов’язань ні перед ким немає. Я йду тому, що хочу змінити наше місто. Відчуваю величезну підтримку молоді та старших людей. А ще ми вивчаємо досвід успішних громад: були в Олевську, Ірпені, Винниках – нині це чудові міста, які дуже швидко розвиваються. І це реально зробити в Новограді-Волинському також. Я знаю, як можна залучити в місто інвестора. Для цього не потрібно орієнтуватися лише на міські кошти. Є ще державні програми та гранти, які можна використати на користь міста.

– Ви йдете разом із партією «Пропозиція». Чому саме ця політична сила?
Відверто скажу, були пропозиції від багатьох політичних сил. Але ті партії вже в політиці, і я не побачив у них ефективності. «Пропозиція» – це нова політична сила. Мене зацікавили її ідеї побудови держави на основі місцевого самоврядування і те, що партію представляють успішні, досвідчені люди. А для мене важливий досвід успішних громад. Хочеться рівнятися на успішні міста, зокрема, на Дніпро, Житомир, Кропивницький. Партія – це додаткові можливості. Отже, наші міста – як великі, так і маленькі – можуть стати значно успішнішими, якщо працюватимемо разом.
– Чи вважаєте Ви реформу децентралізації успішною?
– Задумка децентралізації хороша. Адже її суть полягає в тому, що податки переважно мають залишатися на місцях. Зараз багато відрахувань іде в державний бюджет, а ОТГ має утримувати велику кількість соціальних об’єктів. Оскільки громади формуються за рахунок навколишніх сіл – збільшуються видатки. Потрібно буде забезпечувати школи, садочки, лікарні. Під час створення нашої ОТГ було втрачено дуже багато можливостей. Дуже шкодую, що нинішня влада не спромоглася домовитись про об’єднання із сусіднім селом Чижівка. Там є величезний завод Cersanit. На жаль, і народний депутат, який обирався від «Слуги народу», і нинішня місцева влада за 5 років не змогли переконати людей створити спільну з Новоградом ОТГ. Якби це сталося — податки Cersanit, величезного заводу, потрапили б у наш загальний бюджет. Нині до нас приєднуються невеличкі населені пункти, у яких мало підприємств. Отже, нових податків не з’явиться, а видатки зростуть. Проте ми будемо боротися за самодостатність нашої громади.
– Хто ваша команда?
– Я дуже обережно ставлюся до підбору команди. Проте є декілька надійних та професійних людей, яких покликав до себе. Це Олександр Ніколайчук, чинний перший заступник голови Олевської ОТГ. Мій надійний товариш, із яким співпрацюємо давно. Він за короткий період часу зміг зробити багато успішних проектів в Олевській ОТГ. За три роки Олександр зі своєю командою створили мобільний ЦНАП, закупили очисні споруди в рамках державної програми, проклали нові дороги, тротуари. А ще збудували новий дитячий садочок. Тоді коли в Україні садочки закривають – в Олевську будують. Вважаю це показником.
Також у моїй команді є Олександра Бичковська, досвідчена журналістка та антикорупціонерка. З нею знайомі ще зі шкільних років, коли були представниками шкільних парламентів. Олександра працювала журналістом і редактором на телебаченні та у всеукраїнських засобах масової інформації. Останні декілька років працює в державних органах влади: спочатку в Апараті Верховної Ради України, потім у Національному агентстві з питань запобігання корупції, а зараз в Агентстві з розшуку та менеджменту активів. Це антикорупційний орган, який займається виявленням злочинних активів, поверненням їх з-за кордону в Україну, а також управлінням цими активами.
– Із яким депутатським складом будете працювати у міськраді?
– Маю серйозні наміри провести у міськраду депутатський склад від «Пропозиції». Адже розумію, що один у полі не воїн. Докладу максимум зусиль, щоб ідеї нашої партії донести до новоград-волинців, яким небайдужа доля нашої громади. Водночас розумію, що потрібно буде співробітничати з іншими політичними силами, щоб працювати разом на благо громади.
– Як Ви збираєтеся фінансувати виборчу кампанію?
– Наша партія принципово нового формату. У нас немає єдиного лідера, за нами не стоїть жоден олігарх. Ми формуємо її «знизу» «вгору». Тому свою виборчу кампанію організовую сам. Я задіяний на двох роботах. Моя дружина теж працює й активно мене підтримує. Того, що ми разом заробляємо, вистачить, щоб надрукувати газети, приїхати до людей на зустріч, зробити пост у соцмережах. Голова на плечах є, і я планую свою виборчу кампанію зробити, зважаючи на свої фінансові можливості.
– Ваші перші кроки на посаді міського голови Новограда-Волинська?
– Раціонально сформувати бюджет на наступний рік за всіма сферами. Якщо ж глобальніше – у мене є нове архітектурне бачення міста. Буде розпорядження міського голови, щоб усі підприємці, – а я вже з ними про це говорив і вони не проти – вкладали гроші у благоустрій тих об’єктів, які мають у власності чи орендують. Уже завдяки цьому Новоград-Волинський набуде зовсім іншого вигляду. Тому що зараз, якщо ви прогуляєтеся по Новограду, у нас на центральних вулицях є занедбані приміщення магазинів, супермаркетів. Також планую відразу у бюджет на наступний рік закласти кошти на ремонт бордюрів і тротуарів – тематичні, гарні, в єдиному стилі. Дороги плануємо робити за принципом «будувати нові, а не латати старі». Обов’язково проведемо освітлення на абсолютно кожній вулиці міста. Також хочу зробити пішохідну вулицю – від кінотеатру і до фортеці. Щось буде схоже на Михайлівську в Житомирі.
– Яким Ви бачите Новоград-Волинський через 5 років Вашого головування у разі перемоги?
– Молодіжним, сучасним та комфортним для проживання. У нас чудове географічне положення і транспортна розв’язка, а ще є бренд Лесі Українки. Думаю, все це допоможе мені за 5 років зробити Новоград-Волинський взірцевим. Принаймні, ми зможемо закласти основні напрями, якими будуть рухатися наші наступники.