Професіонал, перевірений часом

Джерело : Proposicia.org

Мер міста Новомосковська Віктор Літвіщенко не має охорони та гуляє містом пішки, називає себе щасливою людиною і впевнений, що попереду у Новомосковську період змін, розвитку та процвітання.

Ставка на досвід

Чи змінила вас публічність вашої професії?

– Так сталось, що з моїх 40 років трудового стажу понад 30 – це виборна робота. Це не призначення наказом вище, це вибір народу. Тому я звик служити людям. І мене це ніяк не змінило. Я як ходив 20 років по Новомосковську пішки вулицями, ринками, магазинами, площами, скверами в парку, так і ходжу сьогодні. У мене ніколи не було охорони, у мене не було машини з броньованим склом, тому що мер повинен бути прозорий і зрозумілий людям. Щоб у людей була можливість до нього звернутися. Для мене не прийнятно хамське ставлення до людей. Це було в усі часи. Особливо це видно у людей, наділених владними повноваженнями, або посадами. Я не допускаю підлості, святенництва, міщанства. Мені не до вподоби наплювацьке ставлення до людських проблем, яке так часто можна зустріти серед можновладців.

Як змінилось місто останнім часом?

– Вже минуло 9 місяців, як я повернувся до управління процесами життя і розвитку нашого міста. Але всі знають, що приступити до виконання своїх обов’язків я мав ще після виборів у 2015 році, адже новомосковці віддали свої голоси за мене, законно обравши очільником міста. Та сталося так як сталося і сьогодні ми не будемо зупинятися на цьому. Проте я хочу, щоб ви зрозуміли, що як би не хотілося, та реалізувати все те, що було заплановано протягом 10 років (у вересні 2010 року я був незаконно відсторонений від виконання обов’язків) за 9 місяців було дуже непросто. Із загального обсягу видатків більша частина коштів була направлена на: оплату праці з нарахуваннями працівникам установ міста; оплату харчування; придбання медикаментів; оплату енергоносіїв, що споживаються установами бюджетної сфери міста; виплату пенсій, різних видів допомоги населенню та фінансування державних програм соціального захисту та ін. Фінансове забезпечення було спрямоване на розвиток та функціонування мережі закладів освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, реалізацію заходів щодо інвестиційного розвитку території (будівництво та реконструкція) та проведення капітальних ремонтів окремих об’єктів соціальної сфери з метою покращення рівня життя кожного мешканця нашого міста.

А які плюси від децентралізації отримав Новомосковськ?

– Децентралізація – посилення місцевих громад. Децентралізація передбачає передачу значної частини ресурсів і повноважень від органів державної влади до органів місцевого самоврядування, що представляють інтереси громад. Наближення влади до місцевих жителів здатне полегшити управління громадами, підвищити якість надання послуг громадянам і стимулювати соціально-економічний розвиток територій. Старий територіальний устрій на рівні громад не відповідав сучасним умовам життя, був розбалансований, мав складну, нерівномірну і багатьом незрозумілу структуру, а отже не дозволяв розпочати децентралізацію – передачу повноважень, ресурсів і відповідальності на місця – по всій країні. У перші роки реформи її перевагами могли скористатися лише великі міста і об’єднані громади. Але їхній досвід, їхні історії успіху стали дуже важливими, бо підтвердили, що Україна йде вірним шляхом. І тепер, коли новий територіальний устрій сформований, завдання влади на найближчий час – сформувати громади не просто як територіальні одиниці, а як систему органів місцевої влади, спроможної якісно і доступно надавати усі послуги людям.

«Пропозиція» – бо це те, чого не вистачало країні

– У  липні Новомосковську презентували команду політичної партії «Пропозиція» на чолі з міським головою Віктором Літвіщенком. Він тоді зазначив, що в Україні близько 300 партій, але час підтверджує, що державі не вистачає тієї, яка б представляла інтереси місцевого самоврядування.

Пане Вікторе, тож чому саме «Пропозиція»?

– Після довгих дев’яти років боротьби за конституційні засади місцевого самоврядування, відстоювання гідності і честі, поневірянь, гоніння і репресій з боку тодішніх недолугих керівників області, «партії регіонів» і правоохоронців у вересні 2019року я повернувся до управління процесами життя і розвитку міста Новомосковськ. Моє незаконне відсторонення у вересні 2010 року від виконання обов’язків керівника територіальної громади підтверджено було не тільки рішеннями правоохоронних органів (у т. ч. і судових), але і наявними результатами роботи наступних керівників міської влади і часом. Позбавлений роботи з 2011 року я був лише за те, що відмовив обласному керівництву на їх пропозиції бути разом з ними у їхньому «партєйному» кублі. Так сталося, що з сотень мерів міст України я був єдиний, хто відкрито і гласно заявив про це. Просто моє виховання, воля і принципи не дозволили стати рабом.
До цих подій я чотири рази поспіль обирався новомосковцями керівником місцевої влади.  Вже минуло 9 місяців, як я повернувся до управління процесами життя і розвитку Новомосковська. Сьогодні життя не стоїть на місці. І ми всією нашою громадою будемо продовжувати будувати наше місто професійно. На мені, як на відповідальному керівнику міста, щоденно лежить розв’язання актуальних місцевих проблем медицини, освіти, екології, підприємництва, створення комфортного середовища проживання..
«Пропозиція» об’єднує у своїх лавах усіх відповідальних, компетентних і свідомих людей, готових діяти і змінювати місцеве самоврядування на краще.

Які проблеми плануєте вирішувати разом з новою командою і підтримкою?

– Розвиток України – це розвиток міст. Сьогодні міста стають «точками росту» регіональних і національних економік і саме вони найбільше впливають на економічну силу України. Українці вже усвідомлюють, що розвиток України залежить від можливості та зацікавленості громад займатися місцевим розвитком. Завершення процесів децентралізації та реформ самоврядування, практична реалізація принципу повсюдності місцевого самоврядування покладе на лідерів громад інший рівень відповідальності за розвиток. Територіальні громади мають перетворитись із об’єкта управління на суб’єкт управління і самостійно забезпечувати свою спроможність.
Тому разом з партією ми будемо вирішувати це основне питання, яке впливає на розвиток всієї країни.

«Треба закінчувати розмови і переходити до конкретних дій. Те, що зараз турбує нас всіх – це фінансова основа упровадження нового розподілу. За який кошт має виживати територіальна громада? Із яких джерел будуть надходити ці кошти? Основою цією бази можуть бути чотири законопроекти, які потребують негайного обговорення та винесення на голосування до парламенту», – наголошує Віктор Літвіщенко