Трагедія на Позняках, як і карантин, підняли питання повноважень місцевого самоврядування, – Рейтерович

Трагедія на Позняках з обвалом будинку,  як і карантин, вчергове актуалізувала питання повноважень і можливостей місцевої влади. З подібною ситуацією самостійно, в нинішніх умовах, не впоратись навіть Києву, вже не кажучи, якби не дай Боже щось подібне сталось у невеличкому містечку. Враховуючи зношеність інфраструктури і житлового фонду місцеве самоврядування повинно мати змогу акумулювати кошти, щоб унеможливлювати подібні випадки. Прийняття Муніципального кодексу  і розширення повноважень місцевого самоврядування повинно бути винесено на порядок денний. Про це повідомив політолог Ігор Рейтерович.

Ігор Рейтерович в ефірі телеканалу «Еспресо» розповів:

«Ця трагедія підняла одне дуже важливе питання. Ресурсів і повноважень для того, щоб повністю впоратись з ситуацію у місцевої влади немає. Потрібно, щоб після того, як ця проблема буде вирішена і люди отримають нове житло, центральна влада та місцеве самоврядування зібрались за круглим столом і вирішили, а що робити далі враховуючи, що у нас величезна зношеність соціальної інфраструктури і житлового фонду і кожне місто має мати резерв аби робити усе для того, щоб не було таких випадків, діяти на випередження, а не реагувати на трагедії, які стались»
Slider image

Політолог вважає, що врешті-решт потрібно винести на порядок денний прийняття Муніципального кодексу, про який давно говорять мери.

 «Будемо сподіватися, що фактор виборів допоможе постраждалим людям швидше отримати житло. Але якщо подивитись об’єктивно на можливості місцевого самоврядування для вирішення подібних проблем, то вони дуже обмежені.  Не дай Боже, щось подібне б трапилося б у невеличкому містечку, де взагалі мінімальні бюджети, і навіть ті під час епідемії забрали до центру»

Він підкреслив, що намагання центральної влади акумулювати усі кошти і при цьому робити місцеве самоврядування безправним нижнім щаблем президентської вертикалі і спонукало лідерів місцевого самоврядування створити власну політичну силу «Пропозиція».

«Місцеве самоврядування безліч речей мають узгоджувати з центральною владою, а вона дуже неповоротка, що до речі і змушує лідерів місцевого самоврядування створювати свої політичні сили і йти вже в політику, щоб говорити – є проблема, давайте її вирішувати, а не просто все перекладати на нас і потім робити нас винними і крайніми в тих ситуаціях, які відбуваються по всій країні»

Він підкреслив, що карантин уже чітко показав наскільки важливо, аби місцеве самоврядування мало більше повноважень і можливостей вирішувати проблеми, які виникають на місцях.

«Елементарно, після відновлення транспорту потрібно контролювати дотримання масочного режиму  і  заповненості транспорту. Сьогодні проблема  навіть не стільки в масках, скільки в тому, що марштрутки їздять набиті. Це б мала робити муніципальна поліція, якої у нас немає, і про яку мери кричать не один рік. Національна поліція вона обмежена в ресурсах і в повноваженнях,  у патрульної поліції дещо інші функції, а тут мова іде про адміністративні порушення. Епідемія  актуалізувала глобальне питання передачі частини повноважень на місця»

Політолог підкреслив, що поки сама влада буде демонструвати нехтування своїми ж нормами, вони не працюватимуть ефективно.

«Згадайте  нещодавню ситуацію, коли депутати від «Слуги народу» поїхали в Дніпро і обідали там в ресторані. Зрозуміло, що вони приїхали з метою «покошмарити» місцеву владу, але їхня зустріч була з порушенням усіх норм і коли це зрозуміло стає відомо і всі це бачать, то як громадяни будуть реагувати на нові обмеження, які запроваджуватиме Кабмін? Уряд може розробляти величезну кількість обмежувальних заходів, але поки самі представники влади будуть їх демонстративно нехтувати нічого не працюватиме»